Dbaj o zdrowy kręgosłup

rehabilitacja kręgosłupa Kraków

Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, zazwyczaj garbiąc się przed monitorem – zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Niestety, komputer to niezbędny element wyposażenia biura i tysiące osób spędzają osiem godzin pracy przed ekranem. Po powrocie do domu nierzadko pierwszą rzeczą, która robimy jest włączenie domowego peceta. W konsekwencji prawie przez cały dzień siedzimy pochyleni, w niewygodnej pozycji, zazwyczaj podpierając brodę dłonią lub schylając się nad klawiaturą. Cierpi na tym nie tylko szyja i kark, ale całe plecy – wielu z nas odczuwa silne bóle kręgosłupa już w środku dnia pracy.

Próbujemy sobie radzić z silnym bólem, wychodząc na krótki spacer, robiąc proste ćwiczenia ruchowe i rozciągając mięśnie. Bywa, że sięgamy po środki przeciwbólowe lub maści rozgrzewające. Eliminujemy jednak tylko objawy, nie zastanawiając się nad przyczynami takiego a nie innego stanu rzeczy. Warto przyjrzeć się dokładnie błędom naszej postawy i postarać się wyeliminować je wszystkie – wtedy znacznie poprawi się komfort naszego życia. Nie będziemy dłużej uskarżać się na przewlekłe bóle i sztywnienie mięśni karku. Większość tych dolegliwości bierze się z tego, że po prostu krzywo siedzimy. Mięśnie pleców są stale napięte, gdyż muszą utrzymywać nasze ciało w nienaturalnej pozycji. Warto więc zainwestować w specjalne, miękkie fotele z wysokim oparciem i zagłówkiem. Gdy damy odpocząć naszej szyi pozbędziemy się uporczywych dolegliwości i dzień pracy minie nam spokojniej. A jeśli nie, należy niezwłocznie skontaktować się z rehabilitantem – najprawdopodobniej boleści mają inną przyczynę, którą wyeliminować może tylko specjalista.

Dlatego jeśli cierpimy, a nie jesteśmy w stanie zaradzić bólowi sami umówmy się na spotkanie z fizjoterapeutą. Na pewno doradzi odpowiednie ćwiczenia i wyda zalecenia, które pozwolą na uniknięcie takich sytuacji w przyszłości.

Zobacz więcej odwiedzając stronę Centrum rehabilitacji i poradnia rehabilitacyjna RST