Stosowanie różnego rodzaju ćwiczeń rehabilitacyjnych może przynieść dwa skutki – albo pożądany, czyli poprawę ruchomości stawów oraz zmniejszenie bólu, albo niepożądany, czyli pogorszenie stanu chorobowego. Z tego powodu każda rehabilitacja powinna być nie tylko prowadzona przez specjalistę, ale również zalecona przez lekarza wykonującego przeszczep protezy i dopasowana do pacjenta.
Wstawianie endoprotez stawów kolanowych jest dziś zabiegiem coraz częściej spotykanym zarówno w środowiskach sportowych, jak również wśród osób, które po prostu nabawiły się urazów stawów. Dobrze jednak wiedzieć, że metoda ta, choć bardzo skuteczna i coraz powszechniejsza, jest również ostatecznością, a po niej konieczne jest stosowanie odpowiednio dopasowanej do danego przypadku rehabilitacji stawu kolanowego.
Po co i kiedy ćwiczyć?
Na dobrą sprawę po każdym zabiegu niezbędne jest przejście rehabilitacji, tylko czasami jest ona zalecona po prostu w szpitalu i wykonywana bez specjalisty, zaś w innym – wymaga obecności rehabilitanta. W przypadku zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego oczywiście zachodzi druga sytuacja, choć część ćwiczeń zaleca się wykonywać właściwie od razu po odzyskaniu ruchomości stawów, w którym czasie po zabiegu, aby nie zaniedbać żadnego etapu procesu gojenia się. Z tego powodu można powiedzieć, że przy zabiegach endoprotezy stawu kolanowego rehabilitacja jest nie tylko niezbędna, ale powinna rozpoczynać się już na etapie pobytu w szpitalu i być kontynuowaną w odpowiednim trybie wraz z postępem procesu gojenia.
Rehabilitacja wczesna i późna
W zasadzie rozróżnia się dwie formy rehabilitacji, które zalecane są przez ortopedów i fizjoterapeutów przy zabiegach wszczepiania endoprotez stawów kolanowych. Już w krótkim czasie po zabiegu, jeszcze w szpitalu, rozpoczyna się pierwszy etap tzw. wczesnej rehabilitacji. To tutaj dokonuje się pierwszych ruchów, które mają od razu po zabiegu wzmóc ruchomość stawów oraz prawidłową pracę więzadeł, a także zapobiegać zrostom. Następnie rehabilitacja późna realizowana jest już poza szpitalem, częściowo w gabinecie fizjoterapeuty, jeśli jest taka potrzeba, częściowo zaś w domu, za pomocą wcześniej wyuczonych ćwiczeń. Z czasem rozpoczyna się kolejne etapy rehabilitacji, m.in. obejmujące ćwiczenia na sprzętach treningowych, w tym rowerku stacjonarnym.
Wszystkie etapy rehabilitacji po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego są tak samo istotne, bo zwiększają pewność powrotu do pełnej sprawności. Istotne jest tylko, aby ćwiczenia wykonywać w zgodzie z tym z wiedzą ortopedyczną i wskazaniami fizjoterapeuty.
Więcej na temat rehabilitacji po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego znajdziesz na stronie RehabilitacjaRST