Jak i kiedy korygować wady postawy u dzieci?

Wady postawy u dzieci

Każde dziecko w swoim życiu przechodzi przynajmniej kilka różnych bilansów, które mają za zadanie wykryć ewentualne wady postawy i doprowadzić do ich usunięcia. Niektóre z wad występują dopiero z pewnym etapem rozwoju, podczas gdy inne wywoływane są przez nieprawidłowe napięcie mięśniowe już w wieku niemowlęcym. Aby z nimi walczyć, często wystarczy zastosować odpowiednie ćwiczenia.

W dużej mierze rozmaite wady postawy u dzieci wywoływane są również nieprawidłowymi nawykami, związanymi na przykład z noszeniem plecaka na jednym ramieniu, niedostosowanym do potrzeb dziecka krzesłem przy biurku czy złą pozycją podczas oglądania telewizji. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby szybko rozpoznawać wady postawy i umieć je skorygować w odpowiednim momencie.

Wady postawy u dzieci i młodzieży

Charakterystyka i przyczyny wad postawy

Przede wszystkim warto wiedzieć, czym są wady postawy. Pierwszy kształt kręgosłupa formuje się jeszcze w okresie płodowym, dlatego tak istotne jest branie przez matkę w ciąży odpowiednich witamin z wapniem, kwasem foliowym czy jodem. Gdy dziecko pojawia się na świecie, jego pozycja jest zbliżona do embrionalnej przez kilka tygodni – taka była w życiu płodowym. Z czasem wzmacniają się mięśnie, co doprowadza do wykształcenia prawidłowych krzywizn, dzięki którym kręgosłup ma kształt dwóch liter S. Niestety, w okresie przedszkolnym oraz szkolnym często mięśnie, a przez to i kręgosłup, są przeciążane, co prowadzi do wielu wad związanych z postawą. Dodatkowy wpływ na takie wady ma przyjmowanie nieprawidłowych pozycji np. podczas odrabiania lekcji, oglądania telewizji czy nawet jedzenia. W okresie dojrzewania dzieci zaczynają się garbić z powodu kompleksów związanych ze zmieniającym się ciałem. To wszystko prowadzi do wad postawy w dorosłym życiu.

Odsyłamy również na stronę Rehabilitacja97, gdzie przeczytacie o różnych metodach rehabilitacji przy wadzie postawy.

Najczęstsze wady postawy i postępowanie

Do najczęstszych wad postawy należą skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, lordoza, czyli wygięcie do przodu w odcinku lędźwiowym, a także kifoza, czyli wygięcie do tyłu w odcinku piersiowym. Pierwszym momentem na zapobieganie dalszemu rozwojowi wad postawy jest wiek ok. 7 lat, kiedy dziecko kończy pierwszy etap rozwoju. W przypadku małych odstępstw od budowy kręgosłupa w takiej sytuacji wystarczają ćwiczenia korekcyjne oraz pilnowanie prawidłowej postawy w szkole oraz poza nią. Istotna jest również aktywność fizyczna, która pozwala wzmacniać mięśnie. Szczególnie polecane jest tutaj pływanie, aczkolwiek istotne jest, aby odbywało się odpowiednim rytmem – to pomoże dobrać dobry rehabilitant. Leczenia specjalistycznego w przypadku wad postawy wymaga tylko ok. 3% dzieci.