Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu to zaburzenie, które powoduje, że w pewnym momencie traci się kontrolę nad własnym życiem, finansami, a nawet postępowaniem. Dlatego warto zwracać uwagę już na pierwsze sygnały, świadczące o uzależnieniu.

Pierwsze symptomy uzależnienia od hazardu

Początkowe objawy zaburzenia mogą trwać wiele lat i nie być dostrzegalne. Jest to przede wszystkim przywiązanie do gry, dające satysfakcję, zwłaszcza, kiedy wygrywamy. Dla osoby uzależnionej pieniądze mają duże znaczenie, ponieważ pozwalają poczuć smak sukcesu i bycia wyróżnionym. Dla osób o narcystycznej naturze to dodatkowy bodziec do pobudzenia i dowartościowania własnego „ego”.

Drugi etap uzależnienia to tzw. „faza zwycięstw”, kiedy gra się okazjonalnie, ale pobudzanie zmysłów i dostarczanie im satysfakcji z takich sytuacji jest wysokie. Po niej przychodzi tzw. faza strat, kiedy przegrywamy, a mimo to nadal chcemy brać. Wówczas bierze się pożyczki, zadłuża, żeby tylko grać nadal. Osoba uzależniona kłamie i oszukuje najbliższych, unika wierzycieli i coraz bardziej wpada w sidła hazardu.

Zaawansowane fazy uzależnienia od hazardu i leczenie uzależnienia od hazardu

W zaawansowanym przypadku problemów z hazardem mówi się o tzw. fazie desperacji. Wówczas osoba uzależniona odcina się od bliskich i rodziny, za wszelką cenę chce grać, sięgając po kolejne pożyczki, a nawet robiąc coś na granicy prawa. Momentami pojawiają się myśli o nałogu, bezradność, depresja, a nawet myśli samobójcze. Możliwe jest popadanie w inne nałogi, np. alkoholowy, jako sposób na uciekanie od problemu z hazardem.

Zobacz: Leczenie uzależnienia od hazardu - Klinika Kuźnia

Aby wyjść z nałogu konieczna jest kolejna faza – tzw. faza zdrowienia. Wymaga ona profesjonalnej pomocy. Terapia, pod okiem specjalisty pomaga zrozumieć na czym polega problem i wskazuje jak sobie z nim poradzić. Zależnie od stopnia uzależnienia pacjent trafia na otwartą lub zamkniętą terapię, a w leczeniu stosuje się również psychoterapię. Informacje o stanie zdrowia pacjenta otrzymuje się m.in. poprzez wywiad i pytania udzielone w specjalnym kwestionariuszu.