Kursy i szkolenia dla przyszłych fizjoterapeutów

ciężarki

Fizjoterapia w Polsce zaczyna rozwijać się niezwykle prężnie. Kandydatów do wykonywania tego zawodu nie brakuje. Wszyscy chcą się rozwijać i świadczyć usługi na najwyższym poziomie dbając przy tym o swoich pacjentów najlepiej jak tylko potrafią. Najważniejsze są studia. Podczas nich naprawdę można dowiedzieć się wielu interesujących i przydatnych w czasie pracy rzeczy. Jak twierdzą doświadczeni przedstawiciele zawodu uzyskanie dyplomu to jednak dopiero początek.

Już w trakcie edukacji należy zadać sobie pytanie „czym dokładnie chcę się zajmować”. Wyspecjalizować można się w licznych kierunkach, na przykład w terapii manipulacyjnej albo manualnej. Udzielenie odpowiedzi na to pytanie oznacza, że pora zacząć rozglądać się za specjalistycznymi szkoleniami, które pomogą obrać wyznaczony sobie cel.

Szkolić się a może nie warto?

Wśród pewnej grupy fizjoterapeutów istnieje mylne przekonanie, że skoro ukończyli studia to nic innego nie powinno ich interesować. A to jest największy błąd, który uniemożliwia dalszy rozwój na obranej przez siebie ścieżce zawodowej. Fizjoterapeuci powinni rozwijać się przez całe życie. Ich obowiązkiem jest doskonalenie warsztatu w każdy możliwy sposób. Jest wiele specjalistycznych organizacji oferujących szkolenia nie tylko dla absolwentów fizjoterapii, ale również dla studentów. I jeszcze w tym miejscu pragniemy dodać, że im więcej sukcesów odnotowanych na studiach znajdzie się w życiorysie, tym większa szansa na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia po zakończeniu edukacji.

  • Fizjoterapia manualna

Korzysta z niej ogromna ilość pacjentów, dlatego fakt, że wielu fizjoterapeutów specjalizuje się właśnie w tym kierunku nie powinien nikogo dziwić. Rozwój ośrodków szkoleniowych jest na tyle prężny, że bez większych trudności można znaleźć rzetelną ofertę w tym kierunku również dla siebie.

  • Specjalistyczna fizjoterapia NDT-Bobath 

Ta metoda usprawniania znana jest już od dekad. Do dziś dnia się ją stosuje a wszystko to za sprawą skuteczności jej działania. Niemniej jednak jest to specjalizacja bardzo złożona i wymagająca długotrwałego przygotowania. Po specjalistycznych kursach zwykle fizjoterapeuci pracują z dziećmi cierpiącymi na przykład na dziecięce porażenie mózgowe. (Kursy NDT-Bobath znajdują się w ofercie Centrum Szkoleń „TopSchool”. Warto zapoznać się z tą ofertą.)

  • Urazy sportowe

Wbrew pozorom sportowcy nie stanowią wąskiej grupy potencjalnych pacjentów. Polacy są narodem coraz bardziej świadomi wartości aktywności fizycznej w ich życiu i amatorsko a coraz częściej też zawodowo zaczynają uprawiać liczne dyscypliny. Każda z nich jest inna, ale wszystkie łączy jedna cecha – urazy. Kontuzje dotykają codziennie wielu aktywnych fizycznie ludzi. W takich przypadkach pomoc fizjoterapeuty specjalizującego się w ich dolegliwościach jest nieoceniona. Oczywiście nie trzeba w tym miejscu przypominać, że również takie kursy znajdą się w ofercie polskich ośrodków szkoleniowych?

Większość szkoleń jest kosztownych i to oczywiście jest prawdą. Przy odrobinie samozaparcia oraz silnej woli wszystko jest dziś jednak możliwe. Praca fizjoterapeuty powinna być wykonywana z pasją a pasję trzeba rozwijać na wszystkie możliwe sposoby.