Metoda Vojty i metoda NDT Bobath – podobieństwa i różnice

Koncepcja Bobath oraz Vojta znana jest każdemu, kto kiedykolwiek borykał się z upośledzeniami neurologicznymi wśród swoich bliskich. Dziś pokażemy Wam jak zastosowanie obydwu tych metod wpływa na rozwój i funkcjonowanie małych dzieci. Każdy rodzic, którego pociecha wymaga specjalistycznych zabiegów fizjoterapeutycznych powinien być świadom metody jaką rehabilitant ma zamiar wdrożyć, ażeby aktywizować mięśnie do prawidłowej pracy.

Na początek metoda Bobath

Jest to koncepcja zdecydowanie częściej stosowana i bardziej spopularyzowana w kręgach fizjoterapeutycznych. Już niejednokrotnie dowiedziono, że jej skuteczność jest niezwykle wysoka. Dodatkowo na temat metody Bobath można przeczytań na stronie Top School.

Na czym jednak się opiera?

Według pierwotnej i pielęgnowanej do dziś dnia zasadzie metoda ta ma na celu wspomóc wszystkie mięśnie dziecka w sposób wszechstronny, aby umożliwić mu maksymalną samodzielność i niezależność (oczywiście na tyle, na ile pozwala niepełnosprawność) . Dzieci, których komórki mózgowe są uszkodzone mają zupełnie inne czucie, co powoduje napięcie mięśniowe i zaburzenia w obrębie jego pracy.

Główną zasadą metody NDT Bobath jest więc obniżanie napięcia podwyższonego, poprzez jednoczesne podwyższanie obniżonego. Podczas zajęć ćwiczy się wszystkie partie mięśniowe. Zabiegi często wykonywane są w połączeniu z zabawą co ma na celu odwrócenie uwagi dziecka od towarzyszących dolegliwości i zmotywowanie go do dalszej pracy.

Rodzice dzieci z upośledzeniami neurologicznymi mają różne podejście do metody. Jedni zanim ją poznają mają nadzieję na zdecydowanie wyższą skuteczność, drudzy są pod wrażeniem postępów swoich dzieci.

Co w tym przypadku jest najważniejsze?

Przede wszystkim nawiązanie współpracy z odpowiednim specjalistą, który ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i będzie potrafił opracować indywidualny tok ćwiczeń dla każdego ze swoich podopiecznych. Ważne jest także, aby dziecko nie było zestresowane, ani przestraszone, ponieważ wówczas skuteczność leczenia może pozostawiać wiele do życzenia.

Vojta

Metoda ta opiera się przede wszystkim na stymulowaniu mięśni poprzez ciągłe powtarzanie tych samych ćwiczeń. Dedykowana jest jednak przede wszystkim rodzicom dzieci, których praca i codzienne obowiązki nie przekreślają możliwości ćwiczenia z dzieckiem. To właśnie rodzic jest bowiem głównym rehabilitantem.
Niestety, dziecko może odczuwać ból, w tej metodzie nie ma miejsca na zabawę i konieczne jest dostosowanie się do nastroju dziecka. Jednak podobnie jak przy metodzie NDT Bobath koncepcja Vojta ma na celu przywrócenie dziecku maksymalnej niezależności.