Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Wbrew obiegowej opinii interwencje chirurgiczne wynikające z nadmiernego uszkodzenia kręgów w okolicy lędźwiowej zdarzają się bardzo często. Wpływają na to liczne czynniki, do których zaliczają się chociażby choroby wrodzone, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa, nadmierne przeciążenia czy uwarunkowania genetyczne. Operacja kręgosłupa wydaje się być zabiegiem niezwykle poważnym i słusznie, bo tak właśnie jest. Warto jednak pamiętać o tym, że w większości przypadków takie interwencje kończą się dla pacjenta sukcesem i zaledwie w kilka miesięcy po zabiegu po operacji pozostaje już jedynie blizna.

Jak można pomóc sobie w powrocie do pełni sprawności?

Kwestie rehabilitacyjne pozostawmy na później. W pierwszej fazie, tuż po wyjściu ze szpitala należy skupić się przede wszystkim na swoim samopoczuciu. Jeśli odczuwany jest dotkliwy ból uniemożliwiający wykonywanie podstawowych ruchów miejsca pooperacyjne można schładzać zimnymi kompresami. Lekarz z całą pewnością zaleci doraźne przyjmowanie środków przeciwbólowych. Będą silne, dlatego nie warto z nimi przesadzać, ponieważ mogłoby to przynieść bardzo poważne skutki uboczne. Ponadto pod żadnym pozorem bez uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym nie można na własną rękę przyjmować przeciwbólowych i przeciwzapalnych leków niesteroidowych dostępnych bez recepty. Tu najpopularniejsze są środki z dodatkiem Ibuprofenu.

Już po wyjściu ze szpitala należy dbać o odpowiednią pozycję

Operacja nie rozwiązuje problemu raz, na zawsze. Niestety wady kręgosłupa i choroby z nim związane mają tendencję do nawrotów zwłaszcza jeśli zaniedbamy poszczególne, dobre nawyki, które mogą na to wpływać. Należy więc bezwzględnie zadbać o to, aby zawsze utrzymywać prawidłową postawę. Podczas stania, leżenia czy siedzenia kręgosłup powinien układać się zgodnie ze swoją naturalną anatomicznie krzywizną. Jednocześnie podczas tych czynności trzeba czuć się komfortowo.

Leżąc warto unikać pozycji bocznych. Tuż po operacji zaleca się spanie na materacu ortopedycznym, który dostosowany jest do potrzeb pacjentów po takich zabiegach. Ponadto jego kształt dopasowuje się do naturalnej krzywizny kręgosłupa zapewniając przy tym zdrowy i bezpieczny sen.

Z kolei siedząc należy bezwzględnie unikać miękkich foteli. Zamiast nich lepiej wybierać twarde krzesła a odcinek lędźwiowy podpierać poduszką. Może być to poduszka ortopedyczna do kupienia w każdym sklepie medycznym. Co 30-40 minut należy wstawać i wykonywać kilka ćwiczeń rozluźniających mięśnie. Zaleci je albo lekarz prowadzący albo fizjoterapeuta.

A co z rehabilitacją?

Tak naprawdę rozpoczyna się ona już od czynności, o których przed chwilą wspomnieliśmy. Żadna rehabilitacja nie będzie skuteczna jeżeli pacjent nie wyrobi w sobie prawidłowych nawyków. Ćwiczenia dobierane są zawsze indywidualnie pod kątem pacjenta. Część z nich można wykonywać samodzielnie, ale tylko na wyraźne zalecenie rehabilitanta. W przeciwnym razie możemy nabawić się dodatkowych powikłań i skutków ubocznych zabiegu. 

Proces rekonwalescencji trwa kilka miesięcy. O ostatecznym czasie decyduje jednak rozległość przeprowadzanego zabiegu a także zaangażowanie pacjenta. Aby być pewnym swojego powrotu do zdrowia możemy się udać do centrum rehabilitacyjnego aby tam pod okiem profesjonalistów wrócić do takiego samego lub zbliżonego stanu z przed zabiegu. W okolicach Krakowa znajduję się „Centrum rehabilitacji i poradnia rehabilitacyjna RST” które pragnę państwu polecić. Specjalistyczna wiedza i fachowa obsługa sprawiły że sam szybko wróciłem do swojej pełnej funkcjonalności.