Różne formy fizjoterapii

W zależności od schorzenia stosuje się różne formy fizjoterapii. Jest to naturalne, gdyż inny uraz wymaga innego rodzaju ćwiczeń. Nieumiejętne stosowanie metod fizjoterapii może przynieść pacjentowi więcej szkody, niż korzyści.

Dlatego tak ważne jest stałe doskonalenie się fizjoterapeutów i uczestniczenie w kursach oraz szkoleniach. Dzięki nim można poznać innowacyjne sposoby fizjoterapii, która w optymalny sposób jest w stanie pomóc pacjentowi.

Najbardziej znane, popularne i stosowane metody fizjoterapii, to metoda McKenziego zwana MTB, metoda Vojty, a także konkretne metody jak po prostu: masaż, kąpiele solankowe, inhalacje, ćwiczenia funkcjonalne, czy fizykoterapia stosowana z użyczeniem prądów.

W zależności od rodzaju schorzenia opracowuje się zestaw ćwiczeń, które mają pomóc pacjentowi w zapobieganiu nawrotu choroby, czy urazów. Fizjoterapię można prowadzić w prywatnych gabinetach fizjoterapeutycznych, w szpitalach, czy sanatoriach. Należy bowiem przede wszystkim odróżnić pojęcie rehabilitacji i fizjoterapii.

Rehabilitacja ma na celu odzyskanie sprawności i przywrócenie pacjentowi zdrowia po doznanym urazie. Jest więc działaniem doraźnym po wystąpieniu wypadku, czy choroby. Natomiast fizjoterapia ma zapobiegać powstawaniu urazów, nawrotowi choroby, czy eliminować stany bólowe, które towarzyszą pacjentom po chorobie/urazie.

Z tego względu fizjoterapia jest procesem długim, czasem niekończącym się, gdyż jej aktywne prowadzenie zapobiega powstawaniu kolejnych dolegliwości i utrzymuje organizm pacjenta w dobrej formie i zdrowiu.

Po więcej informacji na temat kursów odsyłamy do www.topschool-pnf.pl