Współczesna fizjoterapia jest czymś sięgającym po techniki nieznane jeszcze kilkanaście lat temu. Faktem jest, że w wielu przypadkach techniki te sprawdzają się nie tylko w samej rehabilitacji, ale również w ramach zapobiegania rozmaitym bólom czy podczas konkretnych sytuacji narażających zdrowie na uszczerbek. Pomimo tego, że niektóre techniki są podobne, to jednak bazują na innych zadaniach.
W ten sposób właśnie wyróżniana jest różnica pomiędzy kinesiotapingiem a klasycznym tapingiem wykonywanym przede wszystkim w celach rehabilitacyjnych. Różnica ta jest bardzo istotna, a dla osób, które są niedoświadczone, bardzo często będzie jednocześnie niezauważalna. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób różnice te są pokazywane oraz na czym polegają obie metody działania w fizjoterapii i rehabilitacji.
Taping rehabilitacyjny
Przede wszystkim taping rehabilitacyjny wykonuje się, jak sama nazwa mówi, w procesie rehabiitacji. Często jest on jednym z elementów terapii, który ma usuwać ból i przywracać pełną sprawność. Bardzo chętnie stosuje się go również w przypadku tapingu sportowego – jest to jeden z elementów właśnie rehabilitacyjnej odmiany tego rodzaju terapii. Zazwyczaj taping rehabilitacyjny przeprowadza się w kilku sytuacjach. Przede wszystkim są to rozmaite schorzenia oraz dolegliwości na tle neurologicznym, a także urazy i choroby związane z przeciążeniem układu ruchu. Tutaj taping rehabiltacyjny stosowany jest tak przed, jak i po zaplanowanych zabiegach ortopedycznych, jako wsparcie. Jak zostało wspominane, często stosuje się tę metodę rehabilitacji w przypadku zajmowania się urazami sportowymi. Można w tej sposób również zapobiegać rozwojowi wad postawy, a także nieco zmniejszać ich widoczność oraz dokuczliwość bólową. W każdym przypadku również metoda ta sprawdza się w dolegliwościach bólowych w ramach narządów ruchu.
Więcej na temat tapingu rehabilitacyjnego znajdziesz na stronie Top School
Kinesiotaping
Kinesiotaping to tak zwane plastrowanie dynamiczne, w przypadku którego specjalna taśma ma działać na skórę poprzez stworzenie dodatkowej przestrzeni między nią a mięśniem. Często jednak kinesiotaping, choć również stosowany w przypadku sytuacji, w których pojawia się ból, używany jest również w celu zapobiegania rozmaitym kontuzjom. Dzieje się tak np. u sportowców, którzy są klejeni po to, aby stabilizować stawy na czas zawodów czy treningów. To również świetny sposób na zapobieganie skurczom mięśni, jeśli te zdarzają się często, a droga farmakologiczna jest jeszcze długa do momentu, w którym skurcze przestaną występować. Może on działać również na rozmaite blizny, przy problemach z krążeniem, ale także przy zapobieganiu rozstępom np. w ciąży.